Εορτασμός 25ης Μαρτίου και παρέλαση.

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η γιορτή της 25ης Μαρτίου. Στην γιορτή συμμετείχαν μαθητές/τριες και από τις τρεις τάξεις του σχολείου μας. Τα παιδιά αφηγήθηκαν, τραγούδησαν και χόρεψαν και εμείς τους καμαρώσαμε συγκινημένοι. Για την γιορτή συνεργάστηκαν οι καθηγητές/τριες: Βουρδάνου Κατερίνα (ΠΕ 06-Καθηγήτρια Αγγλικής Φιλολογίας), Νικολακόπουλος Παναγιώτης (ΠΕ 11-Καθηγητής Φυσικής Αγωγής), Τσιμπεροπούλου Μάγδα (ΠΕ 79-Μουσικός)Κολιός Γιάννης (ΠΕ 08-Εικαστικός). Θερμές ευχαριστίες στον διευθυντή του σχολείου μας κ. Χρήστο Πανάγου για την συγγραφή του κειμένου του 1ου μέρους του Χρονικού με αναφορά στον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου. Στην αφήγηση, στην απαγγελία ποιημάτων και στα μονόπρακτα συμμετείχαν  οι μαθητές/τριες: Άγγελος Καρακατσάνης (Α2), Αναστασία Σπανού (Β2), Αντρέας Δαυλής (Α2),Άσπα Καραγιάννη (Γ1), Δέσποινα Γαλάνη (Β1), Δήμητρα Πούλη  (Α3), Εβελίνα Αντέμι (Γ3), Εύα Γουναρίδη (Γ1), Ευάγγελος Κέντρος (Α2), Ηλιάνο Μούτσα (Α2), Θεοδώρα Κακλαμάνου (Α1), Ιάσονας Αγγελίδης (Β1), Νεκτάριος Κακλαμάνος (Γ1), Νίκος Αλήογλου (Α2), Πέτρος Δημητρακόπουλος (Γ3), Πολυξένη Νικολοπούλου (Β3), Σίλια Χαραλαμποπούλου (Γ3), Χριστίνα Καραμπουλατίδου (Γ3).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΟΡΤΗΣ
 Χρονικό, μέρος 1ο: Ο Ευαγγελισμός της Θεοτόκου.
 «Τη Υπερμάχω» (χορωδία).
 Σκετσάκι «Δύο παππούδες στο καφενείο».
 «Να ’τανε το 21» (χορός).
 Χρονικό, μέρος 2ο: Άλωση της Πόλης, Τουρκοκρατία, Ρήγας Φεραίος.
 Ο «Θούριος» του Ρήγα (χορωδία).
 Χρονικό, μέρος 3ο : Σουλιώτισσες.
 «Η ΣουλιωτοπούλỨ (Μονόπρακτο, απόσπασμα από το διήγημα του Γ. Βλαχογιάννη).
 «Ο χορός του Ζαλόγγου» (χορός).
 Χρονικό, μέρος 4ο : «Η Φιλική Εταιρεία»
 Ο Όρκος της Φιλικής Εταιρείας.
 Χρονικό, μέρος 5ο : ο Αγώνας ξεκινάει.
 «Το Ελληνόπουλο» του Βίκτωρος Ουγκώ σε μετάφραση Κωστή Παλαμά.
 Χρονικό, μέρος 6ο : ο Αγώνας συνεχίζεται.
 «Ένας αετός καθότανε» (χορός).
 Χρονικό, μέρος 7ο : ο Αγώνας συνεχίζεται.
 «Στων Ψαρών την ολόμαυρη ράχη» του Διονυσίου Σολωμού (απαγγελία από χορωδία).
 «Μαντώ Μαυρογένους» (μονόπρακτο).
 Χρονικό, μέρος 7ο: : ο Αγώνας συνεχίζεται.
 Απόσπασμα από τους «Ελεύθερους Πολιορκημένους» του Διονυσίου Σολωμού (ποίημα).
 «Τα παιδιά της Σαμαρίνας» (χορός).
 Χρονικό, μέρος 8ο : η απελευθέρωση της Ελλάδας.
 Λίγα λόγια από τον διευθυντή του σχολείου.
 Εθνικός ύμνος (χορωδία).

Την Δευτέρα 25 Μαρτίου, το σχολείο μας συμμετείχε στην παρέλαση του Δήμου Αμαρουσίου για τη μεγάλη εθνική επέτειο. Οι μαθητές/τριες μας παρουσία του διευθυντή κ. Χρήστου Πανάγου και συνοδευόμενοι από τον καθηγητή Φυσικής Αγωγής κ. Παναγιώτη Νικολακόπουλο και τη σύμβουλο σχολικής ζωής κ. Κατερίνα Βουρδάνου εκπροσώπησαν επάξια το σχολείο μας.