Πραγματοποίηση Ημερίδας με θέμα «Δρόμοι και προοπτικές μετά το Γυμνάσιο».

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 11/4/2024 στο 2ο Γυμνάσιο Αμαρουσίου ημερίδα με θέμα: «Δρόμοι και προοπτικές μετά το Γυμνάσιο».

Βασικός στόχος της διοργάνωσης ήταν η ενημέρωση των μαθητριών και των μαθητών για τις επιλογές ως προς τη συνέχιση των σπουδών τους μετά την αποφοίτησή τους. Παράλληλα, επαγγελματίες από διάφορους τομείς μετέδωσαν τις εμπειρίες τους και με προθυμία απάντησαν σε ερωτημάτων μαθητών ώστε να τους βοηθήσουν να κατανοήσουν το αντικείμενο στο οποίο ο καθένας ειδικεύεται.

Η ημερίδα εντάσσεται σε σχέδιο δράσης του 2ου άξονα: Σχολική διαρροή – Φοίτηση του Συλλογικού Προγραμματισμού Αξιολόγησης του σχολείου μας για το σχολικό έτος 2023-2024 καθώς και των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων Γ Γυμνασίου, 4ος θεματικός άξονας: Δημιουργώ και Καινοτομώ, δημιουργική σκέψη και πρωτοβουλία – αγωγή σταδιοδρομίας – γνωρίζω τα επαγγέλματα.

Ως εισηγητές συμμετείχαν οι:

1. Αλεξόπουλος Παναγιώτης, Δ/ντής 2ου ΓΕΛ Αμαρουσίου
  2. Αρώνης Ευάγγελος, Δ/ντής 2ου ΕΠΑΛ Αμαρουσίου
  3. Γκινοπούλου Αικατερίνη, Οικονομολόγος μέλος του ΔΣ του ΕΟΕΔΕ, Δ/ντής Α.Τ. Αμαρουσίου
  4. Ζωιτάκη Γεωργία – Σοφία, Ψυχολόγος στο 2ο Γ/σιο Αμαρουσίου
  5. Θεοδωροπούλου Αλεξάνδρα, Διαιτολόγος – Χημικός
  6. Λιόντη Αικατερίνη,  Msc Ψυχοθεραπεύτρια (pti), Κλινική επόπτης
  7. Μαυρουλέας Γεώργιος, επιχειρηματίας
  8. Μιχαηλίδου Χριστίνα, Νοσηλεύτρια ΚΑΤ
  9. Πανάγου Χρήστος, Δ/ντής 2ου Γ/σίου Αμαρουσίου – Νομικός
  10. Παπαδόπουλος Ιωάννης, Δάσκαλος
  11. Ρέππας Δημήτριος, Αστυνομικός
  12. Ρόζου Λευκοθέα, Σχολική Νοσηλεύτρια
  13. Τζώρτζη Μαρία, Οικονομολόγος,  Πρόεδρος ΕΟΕΔΕ
  14. Τσιριγώτη Ελένη, Δικηγόρος

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε όλους όσους συνέδραμαν στην επιτυχή υλοποίηση αυτής της δράσης με στόχο την πρόοδο και επιτυχία των μαθητών μας σε σπουδές και σταδιοδρομία.