Επίσκεψη της συγγραφέως κας Σαραντίτη Ελένης στο 2ο Γυμνάσιο Αμαρουσίου.

Στις 24.05.2024 επισκέφθηκε, κατόπιν προσκλήσεως, το σχολείο μας η συγγραφέας Σαραντίτη Ελένη. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας της Α’ Γυμνασίου. Αρκετοί μαθητές του Α1 είχαν ήδη διαβάσει το βιβλίο «Θυσία» που αφορά στον ήρωα Λεωνίδα της μάχης των Θερμοπυλών. Η συγγραφέας συζήτησε με τους μαθητές απαντώντας στις ερωτήσεις-απορίες τους και ανέγνωσε αποσπάσματα του βιβλίου της. Συζητήθηκαν επίσης τα υπόλοιπα έργα της και προτάθηκαν στους μαθητές αυτά που ταιριάζουν στην ηλικία τους. Τέλος, η συγγραφέας υπέγραψε τα βιβλία και τα αυτόγραφα. Την ευχαριστούμε θερμά, τόσο για την ανταπόκριση στην πρόσκληση όσο και για τη δωρεά βιβλίων της για τη βιβλιοθήκη του σχολείου μας.

Δημοσιεύθηκε στην Ανακοινώσεις. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.