ΕΠΙΣΚΕΨΗ στο ΜΟΥΣΕΙΟ της ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ με θέμα « ΠΡΑΣΙΝΗ ΕΚΔΡΟΜΗ»

Στις 8/12/2022 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο Μουσείο της Τράπεζας Ελλάδος και οι μαθητές της Γ’ τάξης παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα « ΠΡΑΣΙΝΗ ΕΚΔΡΟΜΗ» στο πλαίσιο της έκθεσης «Οικονομία και κλίμα».

Οι μαθητές προβληματίστηκαν για την κατάσταση του πλανήτη λόγω της κλιματικής αλλαγής.

Πληροφορήθηκαν για τις αίτιες και τις επιπτώσεις της και ειδικότερα για τη σχέση της με την παγκόσμια οικονομία και την οικονομία της χώρας μας.

Μέσα από οπτικά ερεθίσματα , την ωραία παρουσίαση και την ενεργό συμμετοχή των παιδιών τελείωσε η επίσκεψή μας γεμίζοντας τα παιδιά με αισιοδοξία και ελπίδα για το μέλλον του πλανήτη εφόσον αλλάξουν οι νοοτροπίες και οι συμπεριφορές όλων μας.

Τονίστηκε επίσης η δυνατότητα να συνεισφέρουν οι κεντρικές τράπεζες στην αντιμετώπιση του φαινομένου.

Με αγάπη Χόρτη Σταθούλα